• Academics

  • Art

    Kathleen Hartman   Art x4457 email
    Rachel Hoffman-Dachelet   Art x4463 email
    Samantha  Jacobson   Art x4260 email

    AVID

    Mary Howe   AVID x3423 email

    Engineering & Technology

    Jason Carr Grade 7 Engineering & Technology (PLTW) x4450 email
    Dean Dahl Grade 7 Engineering & Technology (PLTW) x4435 email
    Susan Nielsen Grade 8 Engineering & Technology (PLTW) x4493 email

    Family and Consumer Science (FACS)

    Carissa McCartan Grade 8 FACS x4444 email
    Dana Roth Grade 7 FACS x4472 email

    Health

    Eric Dahlman   Health x4442 email

    Language Arts

    Mary Baradaran Grade 6 Language Arts x4433 email
    Rachel Christian Grade 6 - Team Itasca Language Arts x4461 email
    Janelle LaBlance Grade 6 - Team St. Croix Language Arts x3742 email
    Jennifer Harrits Grade 7 - Team Might Mississippi Language Arts x4464 email
    Elijah Mickelson Grade 7 - Team Great Lakes Language Arts x4497 email
    Caitlin Bailey Grade 8 - Wild Team Language Arts x3729 email
    Anna Jankowski Grade 8 - Team Eagle Literacy x4443 email
    Michaela Loo   21st Century x3731 email
    Patricia Pettis   21st Century x3731 email

    Mathematics

    Steve Freese Grade 6 - Team St. Croix Mathematics x4473 email
    Carrie Gerber Grade 6 - Team Itasca Mathematics x4467 email
    Katie Whittlef Grade 7 - Team Great Lakes Mathematics x4484 email
    Marit Oberle Grade 7 - Team Mighty Mississippi Mathematics x4432 email
    Aaron Bucko Grade 8 - Wild Team Mathematics x4482 email
    Mark Nelson Grade 8 - Eagle Team Mathematics x4438 email

    Music

    Janet Jans   Choral & Vocal Music x4454 email
    Megan Palmer   Band x3782 email
    Matt Pearson   Orchestra & General Music x4451 email
    Liz Skoglund   Choral & Vocal Music x4488 email 
    Charles Weise   Band x3709 email

    Physical Education

    Collin Bender   Physical Education x3386 email
    Patrick Dorsey   Physical Education x4499 email
    Amy Gilbertson   Physical Education x3711 email
    Jodi Halvorson   Physical Education x4439 email

    Science

    Dan Geere Grade 6 - Team Itasca Science x4445 email
    Dan Wymore Grade 6 - Team St. Croix Science x4460 email
    Jim Caspar Grade 7 - Team Mighty Mississippi Science x4465 email
    Janel Weiland Grade 7 - Team Great Lakes Science x4400 email
    Kathryn Kobany Grade 8 - Wild Team Science x4486 email
    Tyler Moberg Grade 8 - Eagle Team Science x4485 email

    Social Studies

    Daniel Bartlett Grade 6 - Team Social Studies x4436 email
    Jonathan Heeringa Grade 6 - Team St. Croix Social Studies x4415 email
      Grade 6 - Team Itasca Social Studies x  
    Colene Troendle Grade 7 - Team Great Lakes Social Studies x3724 email
    Jason Pusey Grade 7 - Team Mighty Mississippi Social Studies x4469 email
    Troy Beckman Grade 8 - Eagle Team Social Studies x4490 email
    Chris Griggs Grade 8 - Wild Team Social Studies x4452 email

    Theater Arts

    Matt Pearson   Theater Arts x4451 email

    World Languages

    Sue Engen   Spanish x4416 email
    Mary Howe   Latin x3423 email
    Danyel Mattson   Spanish x4478 email
    Betony Osborne   French x4480 email
    Zhuo Wang   Chinese x4491 email