• EDINA SYNCHRONIZED SWIMMING ALL ACADEMIC AWARDS

    Gold Standard: 3.75+ GPA, for the Varsity squad

    Silver Standard: 3.5+ GPA, for the Varsity Squad

    Varsity squad: HS swimmers who compete in over 50% of the conference meets for points.

    2019

    Award                    Head Coach                                        

     Silver Standard     Carla Steffen

                                                   

    Academic All-State Team: Claire Carlson and Emily Olson (a senior with a HS cumulative GPA of 3.8+, has been names All Conference or Honorable Mention, and qualified for the 2017 State Meet)

    2018

    Award                    Head Coach                                        

    Silver Standard        Carla Steffen

                                                   

    Academic All-State Team: Belle Marty (a senior with a HS cumulative GPA of 3.8+, has been names All Conference or Honorable Mention, and qualified for the 2017 State Meet)

     

    2017

    Award                    Head Coach                                        

    Gold Standard        Carla Steffen

                                                   

    Academic All-State Team: Abby Stokes (a senior with a HS cumulative GPA of 3.8+, has been names All Conference or Honorable Mention, and qualified for the 2017 State Meet)

     

    2015

    Award                    Head Coach

    Silver Standard    Carla Steffen

     

    2014

    Award                    Head Coach

    Silver Standard    Carla Steffen

     

    2013

    Award                    Head Coach

    Silver Standard    Carla Steffen                       

     

    2012

    Award                    Head Coach

    Silver Standard    Carla Steffen

     

    2011

    Award                    Head Coach

    Silver Standard    Carla Steffen

     

    2010

    Award                    Head Coach

    Silver Standard    Carla Steffen

     

    2009                                                                                                                                      

    Award                    Head Coach

    Silver Standard    Carla Steffen

     

    2005      

    Section Winner                     Head Coach        

    West: Eden Prairie               Jessica Kampa                    

    Central: Edina                      Carla Steffen

    East: Forest Lake                 Laura Walker

     

    State Winner                         Head Coach

    Eden Prairie                          Jessica Kampa

     

    2002

    Section Winner                     Head Coach                        

    West: Prior Lake                 Katy Bohnsack   

    Central: Edina                      Mary Lokowich

    East: (tie) Col. Hts.             Tami Fisher

    Greenway/Gr. Rapids         Jim Reed

     

    State Winner                         Head Coach

    Prior Lake                             Katy Bohnsack

     

    2001

    Section Winner                     Head Coach        

    West: Prior Lake                 Katy Bohnsack   

    Central: Edina                      Mary Lokowich

    East: Greenway/                  Jim Reed

    Grand Rapids

     

    State Winner                         Head Coach

    Prior Lake                             Katy Bohnsack   

     

    2000

    Section Winner                     Head Coach                        

    West: Prior Lake                 Katy Bohnsack   

    Central: Edina                      Tracy Hillstrom

    East: Stillwater                     Judy Luzaich

     

    State Winner                         Head Coach

    Edina                                     Tracy Hillstrom

     

    1999

    Section Winner                     Head Coach

     West: Prior Lake                 Katy Bohnsack   

    Central: Edina                      Tracy Hillstrom

    East: Richfield                      Kelly Tomas

     

    State Winner                         Head Coach

    Edina                                     Tracy Hillstrom

     

    1998

    Section Winner                     Head Coach                        

    West: Eden Prairie               Karen Johnson                    

    Central: Edina                      Tracy Hillstrom

    East: Richfield                      Kelly Tomas

     

    State Winner                         Head Coach

    Edina                                     Tracy Hillstrom

     

    1997

    Section Winner                     Head Coach                        

    West:  Eden Prairie              Karen Johnson                    

    Central: Edina                      Cindy Iverson

    East: Stillwater                     Judy Luzaich

     

    State Winner                         Head Coach

    Stillwater                               Judy Luzaich